Mali novinari

Sveti Nikola s učenicima ukrajinskog jezika

Autor: Sara Zeman, 19. 12. 2014.

Dva dana uoči blagdana svetog Nikole, 4.12.2014. godine, u prostorima Kulturno-prosvjetnog društva „Karpati“ iz Lipovljana održana je mala priredba povodom ovog blagdana. Na priredbi su sudjelovali učenici koji pohađaju izborni predmet „Ukrajinski jezik i kultura“ u OŠ Josipa Kozarca.

Društvo „Karpati“ osiguralo je prostor, ali i druženje sa svetim Nikolom te prigodan domjenak. Priprema i uvježbavanje djece za priredbu bili su u rukama učiteljice „Ukrajinskog jezika i kulture“ na zamjeni, Mateje Hrgovan, koja mijenja učiteljicu Tatjanu Lasek-Žagar. Dvadesetak gostiju – roditelje, bake, djedove i ostale uzvanike – učenici-sudionici priredbe zabavili su izvodeći dvije pjesme i dvije recitacije o svetom Nikoli.

Nakon uvodne riječi predsjednika KPD-a „Karpati“ Ivana Semenjuka i predstavljanja nove učiteljice, učenici ovog izbornog predmeta otvorili su svoj nastup pjesmom „Vže nadhodyt' nič čarivna“. Uslijedile su dvije recitacije posvećene ovom svecu, u izvedbi Melani Panižić i Matea Matoša. Riječ je o stihovima Natalije Trišč – „Mykolaj“, te Marije Ponomarenko – „Ide do ditok Mykolaj“.

Priredbu je četveročlani učenički zbor zatvorio pjesmom „Mykolaj krokuje do nas“. Ova vesela pjesma zarazne melodije mora da je privukla i samog svetog Nikolu koji je ubrzo pokucao na vrata te se obratio učenicima koji su zacijelo bili jako dobri ove godine s obzirom da je stigao bez svog pomoćnika Krampusa i bez šiba, samo s punim vrećama poklona. Sveti Nikola je podijelio poklone učenicima koji su sudjelovali u priredbi, ali i ostaloj prisutnoj djeci. Druženje sa svetim Nikolom ovjekovječeno je i zajedničkom fotografijom svetog Nikole, djece i učiteljice. Ugodno druženje nastavilo se i nakon darivanja uz domjenak, razgovor, šalu i planove za buduća druženja.

Mateja Hrgovan