Mali novinari

Književni susret s Antom Juretićem

Autor: Matea Dujić, 14. 11. 2014.

U prostorima knjižnice 11. studenog ugostili smo naše cijenjene goste: književnika Antu Juretića, urednika Dragutina Pasarića i profesoricu Katarinu Brkić. Povod je bio književni susret s učenicima sedmih i osmih razreda i njihovim nastavnicima. Tema je bila uvijek zanimljiva,stidljiva i svugdje prisutna ljubav.

Svi smo se lijepo smjestili. Ravnateljica nas je srdačno pozdravila i književni susret je počeo. Prvi je govorio  gospodin Dragitin Pasarić  o ljubavnom romanu u stihovima Tri boje mladosti i romanu malo ozbiljnije, zrelije ljubavne tematike  Kad odlaze lastavice.

O veličini,  uspjesima i nagradama književnika Ante Juretića koji svaki pojedini napisani rimovani stih recitira napamet  te osim ljubavnih romana piše i izuzetno zanimljive komedije.

Nastavila je profesorica Katarina Brkić koja je ulazila u sam sadržaj, problematiku ovih romana, upoznala nas je s glavnim likom Antonijom i njegovim sretnim i manje sretnim ljubavima. Svoj roman Tri boje mladosti Ante Juretić pisao je pod snažnim utjecajem Puškinovog romana Evgenij Onjegin.  Roman Kad odlaze lastavice stvaran je istovremeno s romanom Tri boje mladosti, ali kao da je nastavak na njega. Opisuje život u Zagrebu studenta Antonija. Roman završava isto kako bi završila većina romana pretprošlog stoljeća – rastankom zauvijek. Nadahnjuje se krajolicima kao i njegovi uzori, književnici iz romantizma i realizma.

Književnik je učenicima odlučio pokloniti dvije knjige, tako su najbrži,  koji su ujedno i znali točan odgovor imali čast dobiti na poklon ove prekrasne knjige.

Knjige su također poklonjene ravnateljici, nastavnici hrvatskog jezika i za školsku knjižnicu. Velika hvala na tome, bila nam je izuzetna čast ugostiti ovako velikog znalca i njegove suradnike i na kraju samo citat autora: „ Knjige su namijenjene samo onima koji vole ili su nekad voljeli.“