> eTwinning

Projekt „Zajedno u različitosti“

Autor: Ivona Šakić, 5. 2. 2020.

Od 1. rujna 2017.g. naša škola provodi projekt „Zajedno u različitosti“ kao nositelj istoga, a u partnerstvu s školama iz Bugarske, Poljske i Rumunjske. Projekt je financiran od strane Europske unije u okviru Erasmus + programa. Glavni cilj projekta je izrada plana i programa rada po modelu C njegovanja jezika i kulture nacionalnih manjina koji će se provoditi na razini škole i osmišljavanje prijedloga priručnika za nastavnike te udžbenika za učenike što će se nastaviti i nakon formalnoga završetka projekta (usavršavanje postojećih planova i programa, odnosno priručnika i udžbenika ovisno o potrebama svake škole). Cilj partnerstava s drugim školama je poticanje novih i inovativnih praksi, promicanje suradnje, suradničkog učenja i razmjena iskustava te razmjena stečenih  znanja i vještina kroz susrete, skype sastanke i radionice. Tijekom provedbe projekta učitelji i učenici su imali priliku upoznati se s novim mjestima, znamenitostima, kulturama, običajima, gastronomijom, i što je najvažnije načinom rada. Kako je jedan od važnijih  ciljeva projekta bila razmjena iskustava i primjera dobre prakse, učenici i učitelji su puno naučili od svojih kolega iz partnerskih škola. Učenici su sudjelovali na satovima različitih nastavnih predmeta kao i mnogobrojnim radionicama i aktivnostima. Učitelji su razmjenjivali iskustva u smislu održavanja nastavnih satova, primjene različitih metoda, oblika i načina rada, kao i novih tehnologija koje su sve prisutnije u sustavu odgoja i obrazovanja. Iskustvo koje smo stekli provedbom projekta „Zajedno u različitosti“  obogatilo nas je sve u profesionalnom, ali i privatnom smislu te smo razvili jače međusobne odnose. Službeni završetak projekta je 31. prosinca 2019. godine. (Sanja Martić)