Završna konferencija projekta Istražujući raSTEMo

Autor: Melanija Milović, 14. 12. 2023.

U utorak 12.12.2023. godine održana je završna konferencija projekta Istražujući raSTEMo/Explore and grow with STEM na kojoj su predstavljene aktivnosti koje su se provodile tijekom projekta, ostvareni ciljevi i rezultati te provedena evaluacije od strane učenika i učitelja.

Nositelj projekta i korisnik bespovratnih sredstava je OŠ Josipa Kozarca, Lipovljani, a partneri u projektu su: Otvorena računalna radionica „Svi smo protiv“, Zagreb i GeoCamp Island ehf., Reykjanesbær, Island.

Ukupna vrijednost projekta je 366.276,09 EUR. Od toga iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora 311.334,68 EUR i 54.941,41 EUR iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.

Projekt je započeo  1. rujna 2022. godine, a njegova provedba planirana je do 31. siječnja 2024. godine.  Međutim, sve projektne aktivnosti uspješno su realizirane prije planiranog roka zaključno sa završnom konferencijom.

Konferenciji su prisustvovali:

• zamjenik župana SMŽ Mihael Jurić,
  • direktorica Turističke zajednice Općine Lipovljani Marijana  Musij,
  • predstavnici Odbora za suradnju u okviru Programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ : Asdis Jonsdottir , Ured za financijske mehanizme (FMO) i Margun Istenfjord, Norveška uprava za visoko obrazovanje i vještine (HK-dir),
  • predstavnice Upravitelja programa iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije: Branka Lovrić i  Jelena Franotović,
  • predstavnik projektnog partnera ORR „Svi smo protiv“ iz Zagreba  Mladen Plazibat,
  • predstavnici projektnog partnera  Geocamp iz Islanda koji  su konferenciju pratili online: Arbjorn Olafson i Sigrun Svafa Olafsdottir,
  • ravnatelji ustanova, predstavnici udruga i vjerske zajednice, poslovni partneri i gospodarstvenici, predstavnici Školskog odbora i Vijeća roditelja kao i ostali roditelji, učenici, učitelji, zaposlenici i umirovljenici škole te mediji.

Ravnateljica Mirjana Faltis u uvodnom dijelu konferencije pozdravila je sve prisutne te najavila učenički školski zbor i recitatore koju su pjesmom i prigodnim stihovima predstavili školu.

Kroz 15-minutni promotivni film uslijedilo je predstavljanje projektnih aktivnosti te njegovi završni rezultati.

Nakon filma učenici su iznijeli svoja iskustva i doživljaje vezano za aktivnosti u kojima su oni sudjelovali: terenske nastave, suradnja i provedba zajedničkog  zadatka sa školom iz Islanda, sudjelovanje u novim STEM izvannastavnim aktivnostima, boravak i rad u renoviranim i suvremeno opremljenim učionicama te uređenom STEM parku i brojnim edukativnim mogućnostima koje on pruža.

Kako je ocijenjen projekt od strane učenika i učitelja, kroz kratku prezentaciju prisutne je informirala koordinatorica projekta Valentina Jugović. Rezultati ulazne i izlazne ankete su pozitivni i prikazali su zadovoljstvo učenika i učitelja  sudjelovanjem u projektu, poboljšanim uvjetima za rad, modernizacijom prostora te znatnim poboljšanjem STEM znanja i vještina koje su stekli tijekom projekta.

Zatim je uslijedilo obraćanje predstavnika projektnih partnera udruge ORR „Svi smo protiv, Tagreb te putem videopoziva  GeoCamp  Iceland ehf.

U ime Upravitelja programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije riječi podrške i zadovoljstva viđenim uputila je Jelena Franotović.

Mihael Jurić zamjenik župana SMŽ pozdravio je prisutne, čestitao je na uspješnoj provedbi projekta i zaželio sreću u daljnjem radu, novim aktivnostima i projektima.

Ravnateljica škole zahvalila je prvenstveno učiteljima koji su dio radnog projektnog tima, ostalim učiteljima i zaposlenicima škole, učenicima, projektnim partnerima, Upravitelju programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ MRRFEU, a posebno SMŽ na ukazanom povjerenju i financijskoj podršci bez koje se ovaj projekt ne bi mogao realizirati.

Konferenciju je završila s mišlju da ovaj projekt iako gotovo zaključen, ne smatra se završetkom već inspiracijom za buduće izazove i nova postignuća.