Istražujući raSTEMo - Konferencija za medije

Autor: Melanija Milović, 26. 5. 2023.

U četvrtak, 25.5.2023. godine u OŠ Josipa Kozarca, Lipovljani održana je konferencija za medije na kojoj je predstavljena trenutna realizacija i buduće planirane aktivnosti projekta Istražujući raSTEMo/Explore and grow with STEM.

Nositelj projekta i korisnik bespovratnih sredstava je OŠ Josipa Kozarca, Lipovljani, a partneri u projektu su: Otvorena računalna radionica "Svi smo protiv„, Zagreb i GeoCamp Island ehf., Reykjanesbær, Island.

Ukupna vrijednost projekta je 366.276,09 EUR. Od toga iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora 311.334,68 EUR i 54.941,41 EUR iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.

Projekt je započeo  1.rujna 2022. te će njegova provedba trajati 17 mjeseci  do 31. siječnja 2024. godine.

Kroz prezentaciju koju  su vodili članovi projektnog tima ravnateljica Mirjana Faltis i koordinatorica projekta učiteljica savjetnica prirode i biologije Valentina Jugović istaknuti su ciljevi projekta te njihova dosadašnja ostvarenost prvenstveno  kroz brojne i raznovrsne aktivnosti razvijanja znanja i vještina učitelja i učenika, ali i kroz modernizaciju školskog prostora te nabavu STEM opreme za školu.

Predstavljanju projekta pridružili su se i učenici koji su istaknuli važnost projekta naglašavajući mogućnosti koje im on nudi uključivanjem u osam novih izvannastavnih aktivnosti.  One će, uz četiri terenske nastave,  zadovoljiti njihovu  znatiželju, interese i potrebe,  razviti nove vještine koje će biti u korak s izazovima kompleksnog i tehnološki naprednog modernog društva jer im nude sadržaje koji nisu dio redovitog plana i programa.

Zatim je uslijedilo obraćanje predstavnika projektnih partnera udruge ORR te putem videopoziva  GeoCamp  Iceland ehf.

Predstavljanju su nazočili   te se obratili u ime načelnika Općine Lipovljani direktorica  Turističke zajednice Općine Lipovljani Marijana  Musij , zamjenik gradonačelnice Grada Novske Siniša Kesić te u ime Osnivača SMŽ  Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport, mlade i civilno društvo Robertina Štajdohar.

SMŽ je  prepoznala važnost ovog projekta ne samo za školu već i za širu društvenu zajednicu  te  s punim povjerenjem pruža kontinuiranu podršku i financijsku pomoć bez koje ovaj projekt ne bi bilo moguće realizirati.