Svjesni Planet – Spasimo tlo

Autor: Melanija Milović, 31. 5. 2022.

Prošlog tjedna učenici 2. razreda uključili su se u pokret Svjesni Planet – Spasimo tlo, koji je pokrenula zaklada Isha Foundation, koju su akreditirali Ujedinjeni narodi te ima preko 16 milijuna volontera u svijetu.

Kako bi pridonijeli ovom projektu učenici drugog razreda napravili su istraživanje u kojem su naučili da različite vrste tla (crnica, crvenica, pješčano tlo i ilovača) različitom brzinom propuštaju vodu. Učenici su došli do zaključka kako vodu najbrže propušta pješčano tlo.

Nakon toga učenici su snimili plesnu igru na tematsku pjesmu projekta  Svjesni Planet – Spasimo tlo.

Ovom projektu pridružili su se učenici predmetne nastave s likovnim radovima.

Način na koji se odnosimo prema poljoprivrednom zemljištu uništava gornji sloj tla.  Da bi taj sloj bio zdrav, u njemu mora biti dovoljan udio organskog života i ugljika. Način na koji se obrađuju oranice uništava taj sloj jer većinu godine je to tlo bez vegetacije izloženo suncu što uništava organski život u tlu, otpušta ugljik u atmosferu te vodi prema dezertifikaciji tla. Biljke koje rastu na tlu s premalim udjelom organskog života imaju smanjenu mogućnost rasta, a plodovi su s manje nutrijenata. Takvom tlu se uvelike smanjuje mogućnost upijanja i skladištenja vode što dovodi do suša i poplava. UN prognozira da ćemo za 60 godina ostati bez mogućnosti proizvodnje hrane ako ne promijenimo odnos prema tlu.

Inicijativa je razradila prijedloge za zakonodavne okvire kako bi se pomoglo poljoprivrednicima da održe tlo, od kojeg svi živimo, zdravim. Do sada je 7 država potpisalo sporazum, a 50-ak je najavilo da će to uskoro učiniti.

Likovni radovi učenika predmetne nastave