Dan sigurnijeg interneta u našoj školi

Autor: Melanija Milović, 9. 2. 2021.

Svake godine naša škola sudjeluje u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“ Kojim su aktivnostima učenici i učiteljice informatike obilježili ovaj dan progledajte pod OPŠIRNIJE.

Učenici PŠ Piljenice obilježili su Dan sigurnijeg interneta različitim aktivnostima. 1. i 2. razred su gledali  video o čuvanju osobnih podataka, odigrali su igru "Dabrica Darka otkriva digitalni svijet" te sami postali čuvari osobnih podataka.
3. i 4. razred postali su savjetnici za sigurnost nakon što su otkrili Interland svijet te svoje savjete prikazali u obliku plakata.

I PŠ Stara Subocka je obilježila Dan sigurnijeg interneta.
2. je razred izrađivao žig koji ih je predstavljao, a nakon toga ostavljali su tragove na papirima u učionici. Komentirali smo koje su sve tragove ostavili i uspoređivali s digitalnim tragovima te zatim zaključili kako moramo paziti kakav će biti naš digitalni ugled. Za to vrijeme 4. se razred upoznao s opasnostima koje vrebaju internetom, a kasnije su izrađivali projekt u Scratchu. 1. i 3.razred je nakon razgovora o internetu, opasnostima i savjetima kako se zaštiti izrađivao plakat na temu Zajedno za bolji internet.

Učenici 3.a razreda obilježili su Dan sigurnijeg interneta izradom digitalnih stripova. Nakon uspješno odrađenog posla učenici su se zabavili uz igru Interland te tako postali internet genijalci koji jako dobro znaju pravila za sigurniji internet.

Dan sigurnijeg interneta obilježili su i učenici PŠ Kraljeva Velika.

4.a razred obilježio je Dan sigurnijeg interneta na vrlo zanimljiv način. Najprije su odgledali kratak video o Cyberbullyingu, a zatim razgovarali kako biti oprezni na internetu.
Nakon toga su učenici odigrali kviz koji se nalazio na stranicama Centra za sigurniji Internet, a najzanimljivija aktivnost na kraju bila je izrada razgovora likova u Scratchu na temu Oprezno na internetu.

6.a i 6.b razred obilježili su Dan sigurnijeg interneta izrađujući digitalne plakate.

Učenici 3. b razreda obilježili su Dan sigurnijeg interneta pričom o Kraljevstvu Sigurnosti. U kraljevstvo je stigao internet te je njime zavladala nesigurnost. Učenici su mudrim savjetima učinili kraljevstvo  sigurnim mjestom za "surfanje". Svoje plakate su izradili u online alatu Canva. Kralj ih je nagradio titulom savjetnika i savjetnica za sigurnost.

Dan sigurnijeg interneta učenici u PŠ Kozarice obilježili su nizom različitih aktivnosti. Pogledali su kratki film „Zarobljeni u čarobnoj mreži“. Kroz igru Čarobni kotač razgovarali su o pravilima ponašanja na internetu. Odigrali su igru Dabrica Darka otkriva digitalni svijet. Na kraju su učenici  izradili postere na temu Sigurnost na internetu.  Za dobro odrađen posao dobili su diplome.

Učenici 7.a razreda su ispunjavali anonimni upitnik o njihovim postupcima na društvenim mrežama. Nakon toga razgovarali su o rezultatima upitnika, a zatim odgledali video  ,,Isprepletena priča" koji prikazuje priču djevojčice i internet predatora. Prikazana je priča učenike upoznala s još jednim problemom na internetu uz niz drugih. Taj problem naziva se online grooming. I na kraju upoznali su se s preporukama što činiti ako se osjećaš ugroženo na internetu.