Vježba evakuacije

Autor: Melanija Milović, 22. 1. 2021.

Tijekom prvog tjedna nastave drugog polugodišta u našoj matičnoj školi te u svim područnim školama održane su vježbe evakuacije u slučaju potresa s učenicima i učiteljima razredne nastave.

Prije održavanja vježbe učenicima je detaljno pojašnjeno kako se trebaju ponašati u slučaju potresa, gdje se u učionici moraju sakriti, koliko trebaju čekati prije nego što se upute prema izlazu i koji put do izlaza moraju koristiti. Osim toga svaki je učitelj sa svojim učenicima vježbao kako se trebaju ponašati i gdje se trebaju sakriti ukoliko se nađu u nekom drugom prostoru u školi npr. u hodniku, sportskoj dvorani, blagovaonici ili wc-u.

Kada se učenici predmetne nastave vrate u školske klupe održat će se s njima vježba evakuacije, kako bi svi bili upućeni u postupke u slučaju potresa.

Evakuacija se  prema dogovorenom protokolu provodi na sljedeći način:

Za vrijeme potresa učitelji i učenici  trebaju ostati u učionici i ne paničariti. Čučnuti ispod krajeva klupa držeći se za noge klupe ili stati pod nosivi zid, ako je u blizini. Na tome mjestu treba i ostati dok potres ne prestane. Kada prestane podrhtavanje tla, organizirano se izlazi izvan škole na prethodno dogovorene izlaze, ovisno o lokaciji učionice. Mirno, bez trčanja i panike  izlazi se sa sigurnih mjesta, oblače jakne, odlazi ispred učionice i slaže u red kao da se ide na TZK ili šetnju. Učitelj pričeka da se učenici skupe i slože u kolonu te provjerava jesu li svi izašli van. Nakon toga ih bez panike izvodi na najbliži izlaz škole van na cestu, što dalje od zgrada i drveća. Čekaju se daljnje upute  o postupanju. U slučaju stvarnog potresa obavještavaju se roditelji.

Matična škola

PŠ Kraljeva Velika