Terenska nastava učenika uključenih u dodatnu nastavu prirodoslovnih predmeta i matematike

Autor: Ivona Šakić, Sanja Vitman Đurij, 10. 4. 2019.

Dan i noć na PMF - u

U petak, 5. travnja, 39 –ero  učenika od petog do osmog razreda u pratnji učiteljica Adriane Šegotić, Ivane Toth i Ivane Klišanin krenulo je na Prirodoslovno – matematički fakultet na manifestaciju Dan i noć na  PMF –u.

Jednom godišnje sedam odsjeka PMF – a(Fizički, Matematički, Kemijski , Biološki, Goegrafski,Geološki i Geofizički) otvara svoja vrata učenicima i javnosti kroz razna popularna predavanja i radionice koje  održavaju djelatnici i studenti fakulteta. Cilj ove manifestacije je približiti znanost javnosti i potaknuti mlade na istraživanje te predstaviti ljepote i zanimljivosti prirodoslovlja, matematike i računarstva , kao i njihovu presudnu važnost za razvoj društva.

Na Fizičkom odsjeku smo obišli laboratorij Tekući dušik i sudjelovali smo na radionici Fizika igračaka.  U laboratoriju smo proširili svoja znanja o dušiku, vidjeli kako je jabuka uronjena u tekući dušik tvrđa od čekića (zabija čavao u dasku), dirali plinoviti dušik. Na radionici smo objasnili  pomoću znanja iz fizike gibanje autića , proizvodili valove, proučavali prolazi li signal mobitela kroz aluminijsku foliju.

Potom smo sudjelovali na radionicama Virtualna stvarnost , Geometrijska soba i Soba brojeva na Matematičkom odsjeku. Bilo je vrlo neobično kretati se prostorom pomoću virtualnih naočala, izrađivati origami i rješavati diferencijalne jednadžbe radeći ogrlice te učili japansko računanje pomoću linija.

Na Kemijskom odsjeku obišli smo laboratorij u sklopu izložbe Povijesni maraton u kojem je prikazana povijest kemije od starih Grka do danas. Pisali smo nevidljivo pismo koje je pomoću topline postalo vidljivo i vidjeli kako je moguće zapaliti vatru na ruci netom umočenoj u vodu.

Nakon kratkog odmora autobusom smo pošli na Biološki odsjek na radionice Biljna ljekarna i Sve o ljubavi. Dobili smo recept za domaće pastile protiv kašlja i grlobolje, isprobali različite kreme za ruke. Posebno je bilo zanimljivo slušati o biljkama mesožderkama kojima je dovoljno za jedan životni vijek pojesti dvije muhe.  Bez bojazni možete prstom dodirnuti biljku mesožderku neće vam biti ništa. Proširili smo i znanje o životu ženki i mužjaka raznih životinja.

Na kraju smo obišli Goegrafski odsjek, radionice Kruženje vode u prirodi, Na rubu svjetlosti, Život u sjeni vulkana i Kartografiju kao umjetnost. Naučili smo zašto je važan biljni pokrov i kako njegov nedostatak može pri obilnim kišama uzrokovati klizanje tla. Na umanjenom modelu Sicilije i vulkana Etna učili smo kako vulkani utječu na sudbinu malih ljudi. Vidjeli smo i  kako nastaju oblaci, zašto pada kiša, kako teče rijeka te kako čovjek utječe na otjecanje rijeke.

U kasnim poslijepodnevnim satima krenuli smo kući, pomalo i umorni  ali obogaćeni novim znanjima.

Ivana Klišanin