Zajedno u različitosti – treća mobilnost učenika

Autor: Melanija Milović, 8. 3. 2019.

ŠESTI DAN, 7. ožujka 2019.

Dan muzeja

Jutro smo započeli okupljanjem u školi. Ponovno smo prošetali ulicama Lodza do našeg odredišta – Muzeja znanosti i tehnike, impresivnog industrijsko-znanstvenog centra koji se nalazi na prostoru bivše elektrane. U njemu smo proveli nekoliko sati ugodnog i korisnog vremena. Učenicima je zanimljivo prezentiran način rada pojedinih postrojenja iz vremena kad je elektrana bila u funkciji. Na odjelima kemije, biologije, astronomije i mehanike učenici su kroz niz raznovrsnih igara učili i pri tome se dobro zabavili. Posebno nas je oduševila projekcija 3D filma o svemiru Jesmo li sami? prikazanog u planetariju. Poslije ručka i kratkog odmora nastavili smo s obilaskom starog industrijskog dijela grada. Ovaj dio grada posebno je zanimljiv jer je zadržao prvobitni tvornički izgled. Stara tvornica, zgrade s bivšim radničkim sobama, nekadašnja škola, vatrogasni dom i ostali važni objekti koji su bili radnicima nužni za svakodnevni život sada su u tijeku obnove. Pojedine zgrade su već potpuno obnovljene i prenamijenjene u luksuzne stanove i apartmane. Naše sljedeće odredište bila je bivša palača vlasnika navedene tvornice, Karola Wilhelma Scheiblera, današnji Muzej kinematografije. U njemu smo imali priliku upoznati povijest poljske i svjetske kinematografije, kao i staru snimateljsku opremu, razgledati scenografske prikaze filmova i animacija te zanimljivu zbirku filmskih plakata.

Možda će neka od brojnih saznanja i aktivnosti današnjeg dana potaknuti učenike da se upravo time bave u budućnosti.