Mobilni planetarij u našoj školi

Autor: Melanija Milović, 12. 11. 2018.

Dana 7. 11. 2018. u 17 sati u školskoj dvorani nas je dočekao digitalni mobilni planetarij. Bio je to veliki balon na napuhavanje koji može primiti odjednom oko  60 djece. Bili smo podijeljeni u 3 skupine. Svaka je skupina slušala edukativna predavanja o Svemiru koja su bila prilagođena uzrastu. Saznali smo brojne zanimljivosti o planetima Sunčeva sustava. Naučili smo da postoje zvijezde puno veće od našeg Sunca. Gledali smo zviježđa koja imaju nazive kao neki horoskopski znakovi i grčki bogovi. Pronalazili smo Velikog i Malog medvjeda te zvijezdu Sjevernjaču. Gledali smo kako Zemlja izgleda iz Svemira te astronaute kako hodaju po našem prirodnom satelitu Mjesecu. Predavači su nam pokazali kako se izmjenjuje dan i noć te godišnja doba na Zemlji.  Te večeri smo na zanimljiv  način  upoznali tajne noćnog neba, planeta, zvijezda i dalekih galaksija.

Napisala: Hana Toth, 6.b