Dan kruha u Piljenicama

Autor: Ivona Šakić, 14. 10. 2014.

10. listopada 2014. u Piljenicama je obilježen  Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje,  integriranim nastavnim danom.

Naša škola je bila premala za ovaj dan i događaj. Naime, ugostili smo učenike iz OŠ Banova Jaruga (četrdesetak učenika s njihovim učiteljicama), a u realizaciji ovog prekrasnog, malo drugačijeg radnog dana su, svesrdno, aktivno sudjelovale i pomagale  članice Udruge žena “Mlinarice”.

Na početku su nas  srdačno pozdravile, ravnateljica naše škole,  Mirjana Faltis i predsjednica “Mlinarica” Olivera Letvenčuk, a zatim je započeo prigodni program u kojem su sudjelovali svi učenici.

Uz pomoć “Mlinarica” učenici su upoznali način izrade tijesta te su oblikovali “praščiće” i kekse koje smo pojeli za desert nakon slasnih toplih sendviča.

Učiteljica Lidija Popović učenike je poučila plesati tradicionalno piljeničko kolo, a  pod vodstvom učiteljice Sanje Rašo Čar, učenici su igrajući upoznali stare igre naših baka i djedova.

Tako smo  obnovili tradiciju, predstavili veličinu i značajnost kruha, plodova zemlje i ljudskog rada, a istovremeno uživali u ugodnoj suradnji i veselom druženju.