Čupanje lana - projekt se nastavlja

Autor: Ivona Šakić, 13. 9. 2013.

Napokon je došlo na red i čupanje lana. U petak, 30.8.2013. vrijedna ekipa se ponovno okupila kako bi priredila lan za nadolazeće faze.

Polje lana je promijenilo izgled. Sada je ličilo na šumu stabalaca sa zvečkicama. Zanimljivo je bilo proći kroz polje i čuti taj zvuk zrelih, suhih i šuštavih sjemenki.

Stabljika lana je promijenila boju iz zelene u blago smeđu, glavice u kojima su stabljike su dobile prepoznatljiv zvuk (zveckanja) i došlo je vrijeme za berbu. Pažljivo smo čupali lan, kako bismo ga isčupali cijeloga (s korijenjem) te slagali u male snopiće. Čupanje je išlo dosta brzo jer stabljika ima plitak korijen, pa time je i čupanje nakon kiše bilo lakše i brže.

Nakon čupanja smo se i poigrali kraj isčupanog lana. Uz pjesmu, igru i veselje odradili smo i ovu fazu - čupanje lana. Sada nam slijedi sušenje i namakanje lana. Veselimo se skorašnjem radu i konačnom cilju - platnu, pogači, ukrasima od lana...
                                                                                   (učenici i učiteljica Katarina)