"Od lana do ponjave"

Autor: Ivona Šakić, 23. 4. 2013.

Ove školske godine započeo je projekt OŠ Josipa Kozarca Lipovljani i OPG Ožoga iz Nove Subocke, „Od lana do ponjave“.
Cilj projekta je upoznati  tradicionalni uzgoj lana te njegovu obradu do konačnih proizvoda. Učenici će pratiti i aktivno sudjelovati u običajima proizvodnje vrativši se u prvu polovinu XX. stoljeća.

Projekt se sastoji od tri dijela: rad na polju, radionice  te prezentacija putem izložbi, izdavanja prigodnih tiskanih materijala i filma koji će biti prikazan povodom Dana zahvalnosti za plodove zemlje 2013. godine.

U četvrtak, 18.4.2013. godine započela je prva faza projekta:  priprema zemlje i sjetva. Domaćini Vjera i Ivan Ožoga, na svom obiteljskom gospodarstvu, pripremili su sav potreban starinski alat i oruđe  za rad te uz pomoć učenika Osnovne škole Josipa Kozarca Lipovljani, Udruge žena  „Subočanke“ te  Luke Krunića, najmlađeg uzgajivača konja iz Brestače i njegovog djeda, prikazali sjetvu lana kako su to nekada radili naši djedovi i bake.

Priča započinje u štali hranjenjem i pojenjem konja, odlaskom na polje u konjskoj zaprezi, oranjem konjima i plugom, brnjanjem, sjetvom uz pjesmu, ponovnim brnjanjem i valjanjem zemlje. Nakon toga slijedi zasluženi tradicionalni doručak i koja kapljica za osvježenje, a naravno sve je popraćeno dječjim smijehom i igrom.

Prekrasan sunčan dan još više je uljepšao svečanost. Učenici su uz druženje, igru i zajednički rad na polju  obogaćeni novim znanjima i iskustvima. S nestrpljenjem iščekuju  sljedeće zadatke, a to je redovito obilaženje zasađenog  polja, praćenje rasta lana, pljevljenje i priprema za daljnje poslove, da bi u konačnici dobili tkaninu od koje će se izrađivati odjevni i ostali tradicionalni predmeti koji su se upotrebljavali u kućanstvu.

Novinarska skupina