Učenici češkog jezika na grobu učitelja i pedagoga Vjenceslava Zaboja Mařika

Autor: Ivona Šakić, 26. 9. 2012.

Uoči godišnjice smrti učitelja i pedagoga Vjenceslava Zaboja Mařika, učenici lipovljanske škole koji pohađaju nastavu Češkog jezika, posjetili su njegov nedavno obnovljeni grob u Krivaju.
Vjenceslav Zaboj Mařik rodio se 12.9.1831. u Češkoj a umro je 26.9.1895. u Krivaju.

Bio je učitelj i promicatelj svega što je vezano uz napredak škole i obrazovanja.
Uz Ivana Filipovića i Stjepana Basaričeka, Mařik je bio autor mnogih udžbenika za osnovne škole.
1871.osnovana je jedna od najznačajnijih stručnih udruga učitelja i pedagoga koja djeluje i danas, a to je HPKZ (hrvatsko pedagoško književni Zbor) s ciljem unaprjeđenja pedagoške struke, te stručnog usavršavanja učitelja. Jedan od osnivača Zbora bio je upravo Vjenceslav Mařik.

Bio je prvi urednik dječjeg časopisa SMILJE čiji  je prvi broj izašao 1.5.1873. a kontinuirano je izlazio sve do 1945.godine.
Na tradiciji SMILJA i BOSILJA nastaje časopis SMIB.
Časopis NAPREDAK bio je namijenjen isključivo učiteljima. Osnivači i izdavači bili su Stjepan Novotny, Ferdo Mlinarić, Ferdo Vuksanović, te Vjenceslav Mařik.
Sa ČJ prevodio je djela Jana Amosa Komenskog, a 1892.godine u Pragu izdaje djelo CHORVATSKO - ČESKÉ ROZMLUVÝ.

Zanimljivo je to što nitko od Krivajaca ne zna zbog čega je Mařik pokopan upravo na njihovom groblju. Njegova djelovanja protežu se prvenstveno na Zagreb i Požegu pa se pretpostavlja da je u Krivaj dospio pod stare dane kao privatni učitelj u nekoj od imućnijih obitelji.

Grob pokojnog Maika bio je zapušten i jedva primjetan, križ je bio slomljen a 26.5.2011. uz potporu gospodina Zlatka Knižeka te Nikole Zemana postavljena je nova ploča, grob je obnovljen a mi smo odlaskom na grob obilježili godišnjicu smrti.

Na hřbitově v Krivaji je hrob Vjenceslava Zaboje Mařika ( 12.9.1831 - 26.9.1895), který byl učitelem.

On je jeden ze zakladatelů HPKZ-a (Hrvatsko pedagoško književni zbor) který trva ještě dneska. Prvním editorem časopisu pro děti SMILJE (na tradíci tento časopisu vytvořil se SMIB. Jeden ze zakladatelů časopisu NAPREDAK (časopis pro učitelé).

S Českehó jazyku překládal učebnice J.A.Komenského. V roce 1892 v Praze publikuje páce CHORVATSKO - ČESKÉ ROZMLUVÝ.

Jeho hrob byl zapuštěný, křiž byl zlomený, a nikdy nikdo ne věděl kvůli čemu je V.Mařik pohřben na hřbitově ve Krivaji. 26.5.2011 hrob je obnovený co můžeme poděkovat  Z. Knižekovi a N. Zemanovi.

Na výročí smrtí, jsme navštívili hrob. (učiteljica Danijela)