Zasađena Gupčeva lipa u parku škole

Autor: Melanija Milović, 18. 3. 2024.

U parku škole, u petak, 15. ožujka zasađena je sadnica Gupčeve lipe, u spomen na jubilarne, 10. ''Dane Josipa Kozarca u Lipovljanima''. Klon Gupčeve lipe, kao simbol povezanosti Lipovljana i lipa, zasadili su Nikola Horvat, načelnik općine Lipovljani i Josip Margaletić, dekan Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu, uz nazočnost velikog broja uzvanika, učenika i učitelja osnovne škole i svih sudionika ovogodišnjih, jubilarnih ''Dana Josipa Kozarca u Lipovljanima''.

Sve prisutne, u ime Osnovne škole Josipa Kozarca, pozdravila je Mirjana Faltis, ravnateljica škole, i zahvalila svima koji su doprinijeli da se sadnica lipe, kao trajni spomen na Dane Josipa Kozarca, zasadi u parku, uz osnovnu školu. U ime Sisačko moslavačke županije, sadnju Gupčeve lipe, pozdravila je izaslanica župana, Robertina Štajduhar, županijska pročelnica za društvene djelatnosti.

O Josipu Kozarcu, njegovom znanstvenom doprinosu u šumarstvu, književnom radu, Danima Josipa Kozarca i simboličnoj sadnji Gupčeve lipe, nadahnuto je govorio i akademik Igor Anić iz Zagreba, voditelj Centra za znanstveni rad HAZU u Vinkovcima i predsjednik Hrvatskog šumarskog društva.

Nakon pozdravnih riječi, dekan Šumarskog fakulteta Josip Margaletić i načelnik općine Lipovljani Nikola Horvat, zasadili su sadnicu velelisne lipe (Tilia platyphyllos), klon Gupčeve lipe, koju je 2021. godine uzgojio Hrvatski šumarski institut.

Sadnjom Gupčeve lipe započeo je ovogodišnji program 10. jubilarnih ''Dana Josipa Kozarca u Lipovljanima'', koji je potom nastavljen u Narodnoj knjižnici i čitaonici Lipovljani.