2013-03-22 20:32:15

Dan škole

 

18.3.2013. obilježili smo Dan škole.
S obzirom na 155. obljetnicu rođenja Josipa Kozarca, književnika i šumara po kojem naša škola nosi ime, ovaj Dan škole odlučili smo obilježiti vezano uz tu prigodu  i na drugačiji način. 

 

U holu škole postavljeno je nekoliko izložbi, a centralna je prikaz života i rada ljudi iz književnih djela Josipa Kozarca. Nju su osmislile i pripremile naše umirovljene učiteljice, a sastoji se od pogleda na rub šum, seoskog dvorišta te pročelja i unutrašnjosti jedne seoske kuće. Uz pomoć domara, njihova kreativnost je dobila krila, a učenici su dobili izložbu u kojoj još uvijek uživaju.

Ostale izložbe u holu dječji su likovni, modelarski i literarni uradci naših učenika.

Jedna od zanimljivosti je izložena Događajnica, slikovni pregled događaja koji su obilježili proteklu godinu, od prošlog  do ovog Dana škole.

 

U školskoj dvorani učenici od 5. do 8. razreda sa svojim razrednicima pripremili su tematsku izložbu s radionicama pod imenom Zavirimo u prošlost i poigrajmo se. Ta izložba se također tematski uklapa u život i djelo Josipa Kozarca, ali promatrana očima djece.

Prezentaciju svake od  radionica uvježbali su i  pokazali učenici područnih škola sa svojim učiteljicama, a kroz cijelu priču vodili su nas učenici Klara Ćosić i Renato Cota.

Prva radionica  je prikaz raskoši narodnih nošnji našeg kraja, vezenje nošnji, glačanje odjevnih predmeta, uređivanje djevojaka, oblačenje i češljanje (pletenje pletenica) te etno modna revija.

 

 

 

 

Druga radionica se sastoji od prikupljenih i izrađenih starinskih narodnih instrumenata, a prezentacija te radionice je igra svatova u kojem su instrumenti i zasvirali. Bilo je tu i prosidbe, lažne mlade, svećenika, barjaktara, plesa i pjesme…, a cijela igra bila je  prekinuta starinskim školskim zvonom koje nas je odvelo u novu radionicu – starinsku učionicu.

 

 

 

 

U njoj su učenici prikazali kako se nekad izvodila nastava. Koristila se pločica, spužvica,  kreda i staro računalo, a i kazne za neposluh su bile malo strože… Velika šiba i zrnje kukuruza bilo je nezamjenjivo nastavno sredstvo i pomagalo. Ipak djeca k´o djeca, kada je zazvonilo zvono, bezbrižna igra se je nastavila i odvela nas u novu radionicu – starih igara.

Na četvrtoj izložbi starinskih igračaka, djeca su prikupila  stare igračke ili prigodne napravila te kroz igru prikazala starinske već zaboravljene, ali vrlo zanimljive i kreativne dječje igre.

Poslije prezentacija u dvorani škole, svi su se uputili u školski park  koji obiluje brojnim i bogatim biljnim vrstama, ali nedostajao nam je hrast lužnjak , tipičan za naše šume i naš kraj. Ravnateljica škole Mirjana Faltis zahvalila je  i Hrvatskim šumama  upravi šuma Zagreb  i Šumariji Lipovljani na  potpori i sadnici hrasta lužnjaka koju su donirali  za ovu prigodu. Učenik Hrvoje Lukšić pročitao je dio teksta iz „Slavonske šume „ Josipa Kozarca koji opisuje hrast lužnjak, a načelnik općine Mario Ribar ju je zasadio  uz pomoć članova EKO grupe i gospođe Marije Špendić, dipl.ing šumarstva koja je sve učenike i prisutne upoznala s karakteristikama hrasta lužnjaka, načinom sadnje i uzgoja sadnice.

Za sve sudionike programa naši kuhari i Udruga žena „Ruža“ pripremili su  topli čaj i lepinje,  koje  su  zbog kišnog  i hladnog vremena posebno  svima  prijale.

Treći dio proslave Dana škole bila je svečanost u Društvenom domu.  Na početku svečanosti goste su pozdravili Mirjana Faltis, ravnateljica škole, Mario Ribar, načelnik Općine Lipovljani i Vlasta Mesić, viša stručna suradnica za potporu učenicima i studentima Sisačko-moslavačke županije iz  Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport.

Ravnateljica škole osvrnula se na rezultate rada u protekloj godini te izrazila veliko zadovoljstvo postignutim rezultatima. Naši učenici su predloženi na 6 državnih natjecanja iz različitih obrazovnih i umjetničkih područja što je do sada najveći ostvareni uspjeh naše škole. Zatim je  podijelila nagrade i priznanja najuspješnijim učenicima.

Nagrađeni su:

Marija Ćosić i Nicole Debeljak za uspjeh u radu u ovoj školskoj godini i sudjelovanje na mnogim natjecanjima. Marija je predložena na Državna natjecanja iz Povijesti i Geografije te ide na Državni EKO kviz,  a Nicolin likovni rad je isto tako preložen na Državnu smotru.

Verena Kloc je nagrađena za literarni rad koji je predložen na Državnu smotru LiDraNo . Članovi dramske skupine primili su priznanja za sudjelovanje na LiDraNu. Njihova scenska igra „Nebeska košarka“ predložena je na Državnu smotru LiDraNo. To su: Lucija Zekić, Nikolina Čulina, Vida Bilogrević, Dejan Kozić, Domagoj Komljenović, Antonio Stoček, Andreja Mađar, Maja Santo i Klara Ćosić.

Za zapažene sportske rezultate nagrađeni su:

Verena Kloc za najbolju flayericu na Državnom prvenstvu iz cheerleadinga.  Kristijan Liščinski je primio nagradu za najboljeg cheerleadera na Državnom prvenstvu iz cheerleadinga.

Florijan Rožić koji postiže odlične rezultate u atletici.

Mateo Matoš za zapažene rezultate u kickboxingu.

Iva Skoko i Ivona Žabek za veliku angažiranost i dobre rezultate u školskom sportu.

 

Gospođa Melita Lenička je u ime Matice hrvatske ogranka Lipovljani podijelila poklone  za najuspješnije likovne i literarne izričaje učenicima: Mariji Ćosić, Nicole Debeljak i Vereni Kloc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poslije podjele nagrada uslijedio je sadržajno bogat i svečan program na kojem su naši učenici, matične i područnih škola, prezentirali svoj rad u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima (mali i veliki zbor, recitatori, dramske skupine, folklor, tamburaši, ritmičke skupine, mažoretkinje, učenici koji pohađaju nastavu češkog, slovačkog i ukrajinskog jezika,  Glazbena škola i  Cheerleading Iskrice). Vjerujemo da su svi uživali u raznolikom programu.

 

Još jednom čestitamo svim učenicima i njihovim mentorima na postignutim rezultatima i nadamo se da ćemo i sljedeće godine imati ovoliko uspjeha.

 (Novinarska skupina)

 

 

 


Osnovna škola Josipa Kozarca Lipovljani