„Zajedno u različitosti“- druga mobilnost učenika

Autor: Sanja Vitman Đurij, 26. 4. 2018.

3. DAN, 24. 4. 2018.

Upoznavanje manjinske kulture -

Karakachani

Dan je započeo odlaskom u školu u kojoj su domaćini prikazali sat manjinske kulture Karakachani .

Karakachani su etnička manjina koja živi na području Grčke, Makedonije i Bugarske. Prema antropološkim istraživanjima oni su jedan od najstarijih naroda u Europi i na Balkanskom poluotoku. Govore starogrčki jezik i pravoslavne su vjere. Postoje različite priče i legende o njihovim korijenima, običajima i načinu života od kojih ni jedna nije zapisana već se prenosi usmenom predajom. Živjeli su kao nomadi, uzgajali su ovce, prodavali mlijeko, meso i vunu, a odijevali su se u tešku crnu odjeću. Njihovo ime dolazi od turske riječi koja ima značenje „crni bjegunci“. Danas u Bugarskoj ima više od 2500 Karakachana. Žive kao bugarski stanovnici, ali su očuvali svoje stroge moralne vrijednosti, snagu duha i vjeru u Boga.

Učenici polaznici satova Karakachanske kulture, prikazali su scensku igru u kojoj objašnjavaju odnose u obitelji i moralne vrijednosti koje obitelj podrazumijeva.

Nakon prikazanog, održan je radni sastanak za učitelje, na kojem je provedena analiza sata uz razmjenu iskustava u područjima izučavanja jezika i kulture nacionalnih manjina, upotrebom različitih metoda i oblika rada kao i različitih primjenjivih modela.

U isto vrijeme provedena je gastro-radionica u kojoj su se učenici okušali u pripremanju tradicijske hrane - banica i šopska salata.

Vrijeme do ručka iskoristili smo za još jednu kratku šetnju Berkovitsom, a nakon podnevnog odmora nastavili sa planiranim radionicama.