Svjetski tjedan svemira

Autor: Ivona Šakić, 12. 10. 2018.

Učenici viših razreda naše škole   s učiteljicama Ivanom Toth i Ivanom Klišanin obilježili su Svjetski tjedan Svemira.  Tjedan, posvećen Svemiru,  se obilježava  svake godine od 4.-10.listopada u organizaciji WSWA (World Space Week Asociation), najveće svjetske obrazovne organizacije povezane sa Svemirom,pokrenute od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje Svemira te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA).

Od četvrtka učenici imaju priliku pogledati modele planeta Sunčevog sustava te  pano o Sunčevu sustavu (ponešto saznati o Suncu i planetima) .

Učiteljica Ivana Toth je održala prigodno predavanje o nastanku Svemira, povijesti promatranja Svemira, našoj galaksiji Mliječnoj stazi i planetima. Predavanje je bilo popraćeno audio zapisima pojedinih planeta. Učenici su po prvi puta mogli ćuti kako zvuče pojedini planeti što je bilo vrlo zanimljivo jer takve zvukove nisu očekivali.

Zatim je učiteljica Ivana Klišanin održala predavanje o našem satelitu Mjesecu i što bi bilo da nema Mjeseca. Učenike je iznenadio podatak da bi dan bio kraći, trajao bi između šest i osam sati.

Na kraju su učenici ukratko mogli vidjeti  kako radi aplikacija Google Earth.

Bez obzira što je Svjetski tjedan završio  naše učenje se nastavlja.

Svi  zainteresirani učenici će moći s učiteljicom Ivanom Klišanin raditi na aplikaciji Google Earth, a 7.11.2018. od 17 sati  u organizaciji učiteljice Ivane Toth našu školu posjetiti će mobilni planetarij. (Ivana Klišanin)

Zanimljivosti:

Svjetski tjedan svemira proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda  1999. Godine. Obilježavanje Svjetskog tjedna svemira vodi Vijeće Ujedinjenih naroda za miroljubivo korištenje svemira i Ured Ujedinjenih naroda za izvanzemaljske poslove sa sjedištem u Beču.