preskoči na sadržaj

Osnovna škola Josipa Kozarca Lipovljani

 > Naslovnica
Vijesti

Dana 21. ožujka 2018. u školama diljem svijeta održao se Eratostenov eksperiment. Eksperiment je proveden u sklopu Inspiring Science Education projekta. U našoj školi provele su ga učiteljice Ivona Šakić i Ivana Klišanin s učenicima osmih razreda.

Autor: Sanja Vitman Đurij, 9. 4. 2018.

Eratostenov eksperiment je globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena. Tako učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje koristeći jednostavan štap. Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja (izvor www.carnet.hr).

Štap duljine jedan metar postavili smo na dvorište a učenici kojima se Sunce nalazilo iza leđa mjerili su 5 puta duljinu sjene koju je štap bacao, te izračunali prosječnu duljinu sjene od 89 cm. Visinu štapa i duljinu sjene dijelili smo sa 10 kako bi pravokutni trokut mogli nacrtati na papiru. Izmjerili su kut što ga je štap zatvarao s hipotenuzom te smo dobili vrijednost 42 stupnja. Našu mjeru kuta smo uspoređivali sa zamišljenom školom na ekvatoru  udaljenom od nas 5069 km (Kongo) i kutom 0 stupnjeva. Pritom smo koristili program Google Earth.  Konačan rezultat našeg mjerenja je opseg ekvatora 43414 km. Umjesto goniometra korišten je kutomjer koji nije toliko precizan, no smatra se da je dobiveni rezultat prihvatljiv. Svi podaci poslani su na elektroničku poštu u Grčku.

 

Nešto o Eratostenu:

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. On je izmjerio opseg Zemlje zapanjujuće točno – 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme upravitelj čuvene knjižnice u Aleksandriji pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici. To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 077 km.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Istražujući raSTEMo

               Local Development and Poverty Reduction

               

iTransparentnost
eTwinning škola

Erasmus+

 

Himna naše škole

 

CMS za škole logo
Osnovna škola Josipa Kozarca Lipovljani / A. Šenoe 1, HR-44322 Lipovljani / os-jkozarca-lipovljani.skole.hr / ured@os-jkozarca-lipovljani.skole.hr
preskoči na navigaciju