„Prvi hrvatski go tjedan“

Autor: Ivona Šakić, 17. 5. 2017.

U školskoj godini 2016./2017. Hrvatska igo udruga (HIGOU) u suradnji s partnerskim obrazovnim ustanovama, među kojima je i naša škola, provodi projekt koji je odobrilo i podržalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske „Go – igra koja nas uči razmišljati“. Igra go izmišljena je prije 5500 godina u Kini i najstarija je misaona igra s nepromijenjenim, jednostavnim pravilima na svijetu. Cilj projekta je povezati misaonu igru go s odgojno-obrazovnim sadržajima kroz redovite aktivnosti djece i mladih u raznim odgojnim i obrazovnim ustanovama, a voditelj projekta je prof. dr. sc. Damir Medak s Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U sklopu projekta nabavljene su garniture za igru go i u svim ustanovama odvijaju se redovite tjedne aktivnosti vezane uz igru.

Od 8. do 14. svibnja 2017. godine u sklopu projekta održao se niz događanja pod zajedničkim nazivom „Prvi hrvatski go tjedan“ među kojima je bila i radionica održana u našoj školi.

Kao jedan od nositelja projekta naša škola je rado ugostila svoje partnere na radionici održanoj u školskoj knjižnici. Na radionici su sudjelovali članovi HIGOU-a Damir Medak, Branko Odobašić, Zvonko Bednjanec, Zoran Mutabdžija, Dražen Odobašić, a poseban gost bio je predavač Catalin Taranu predstavnika Nihon Ki-in, vodeće japanske organizacije ovog misaonog sporta i profesionalni igrač petog dana.

Na početku radionice sve nazočne pozdravila je i predstavila ravnateljica naše škole Mirjana Faltis te im poželjela dobrodošlicu i uspjeh. Zatim nam se obratio načelnik općine Lipovljani Mario Ribar koji je napomenuo kako je ponosan na činjenicu da je igra go jedna od igara na sportskom danu Lipovljanskih susreta te kako se ona često i rado igra na našoj općini. Uslijedilo je zanimljivo predavanje gospodina Catalina Taranua u kojem je objasnio osnovna pravila igre, ali i neke od čari njena igranja te upoznao naše učenike s najčešćim potezima i načinima kako zavarati protivnika. Učenici su s posebnim zanimanjem pratili izlaganje te postavljali mnogobrojna pitanja na koja je on rado odgovorio.