Večer knjige i knjižnice

Autor: Ivona Šakić, 5. 5. 2017.

U utorak 2. svibnja u popodnevnim satima obilježili smo Večer knjige i knjižnice u našoj školskoj knjižnici. Kako se ove godine, zbog proljetnih praznika, nismo mogli pridružiti ostalim ustanovama u obilježavanju Noći knjige, svoju smo svečanost pripremili nešto kasnije.

Naš je program započeo u 16,30 sati kratkim uvodom u kojem smo saznali nešto više o Svjetskom danu knjige i autorskih prava te o obljetnicama važnima za svjetsku književnost: 350 obljetnica rođenja Jonathana Swifta i 300 obljetnica smrti Jane Austen.

Večer smo nastavili zabavnim dramskim skečom Ponos i predrasude kratkom dramatizacijom iz romana autorice Jane Austen koji su za nas izvele učenice šestog i sedmog razreda. Uslijedio je humoristični monolog Guliverovo putovanje u kojem nas je učenik šestoga razreda na zanimljiv način upoznao s najznačajnijim djelom pisca Jonathana Swifta. Kroz prezentaciju o značajnim hrvatskim obljetnicama u ovoj godini: 530 obljetnica rođenja Petra Hektorovića, 450 obljetnica smrti Marina Držića i 400 obljetnica smrti Fausta Vrančića, knjižničar nam je predstavio bitne podatke o životu i djelu tih značajnih Hrvata. Petar Hektorović autor je prvog hrvatskoga putopisa pa nas je uveo i u našu književnu radionicu Pjesnički safari. Učenici su dobili siluete afričkih životinja te su ih morali ispuniti stihovima koji govore o njima.

Nakon pauze uslijedio je drugi dio našega programa. Naša knjižnica u suradnji s Narodnom knjižnicom i čitaonicom Lipovljani ugostila je književnika Damira Vujnovca koji nam je predstavio svoj putopis Djeca Sahare. Književnik nas je zabavio zanimljivim pričama o svojim doživljajima života u Sahari koje je popratio lijepim fotografijama. Na kraju programa pozvao nas je da i sami uputimo pozdrave djeci u Sahari svojim likovnim ili literarnim radom te nam pročitao jedan od dječjih radova iz svoga putopisa.