Svjetski dan kravate

Autor: Ivona Šakić, 19. 10. 2016.

Svake se godine 18. listopada u Hrvatskoj, ali i diljem svijeta, obilježava Dan kravate. Kravata je jedini hrvatski univerzalno poznat i prepoznatljiv simbol. Nosili su je hrvatski vojnici u Tridesetogodišnjem ratu nakon čega su je prihvatili i francuzi. Kao dan kravate odabran je 18. listopad jer je na taj dan 2003. godine izvedena spektakularna instalacija u Puli.  Velikom crvenom kravatom omotana je Arena kao simbol spajanja tradicionalnoga i suvremenoga te ljubavi i suživota svih naroda u Hrvatskoj. Po uzoru na njih ove je godine i naša škola odlučila obilježiti Dan kravate vlastitom instalacijom. Izradili smo ekološku kravatu od starih plastičnih boca. Boce su skupljali učenici 1.-8. razreda matične škole, a zatim od njih načinili veliku kravatu u holu škole. Nagrađen su učenici 1.a razreda koji su sa svojom učiteljicom Anitom Bilogrević prikupili najviše boca po učeniku, 562 boce, te učenik Jakov Torković kao pojedinac koji je sam skupio i svoj razred podržao s 300 boca. S plastičnih boca smo skupili sve čepove jer učenici naše škole sudjeluju i u projektu „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“. Ova humanitarna akcija pridonosi poboljšanju životnih uvjeta oboljelih od leukemije i limfoma. Skupljajući plastične boce i čepove čuvamo i okoliš. Zahvaljujemo svim učenicima, roditeljima i učiteljima na suradnji!