Dan neovisnosti

Autor: Ivona Šakić, 7. 10. 2016.

Toga dana 1991. godine, Hrvatski sabor je jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ. Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koji nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji.

Odluku koju je Sabor proglasio neovisnost pročitao je Vladimir Šeks, potvrđujući  da Jugoslavija kao zajednica država više ne postoji:

„Republika Hrvatska, od dana 8.listopada 1991. godine, raskida državnopravni sveze na temelju kojih je zajedno s ostalim republikama i pokrajinama tvorila dosadašnju SFRJ.“

Hrvatska prošlost prepuna je događaja koji su težili ostvarenju višestoljetnog sna svih Hrvata- slobodi i neovisnosti. Dana 8. listopada dogodila su se još dva važna događaja uz hrvatsku neovisnost. Dana 8. listopada 1075. u Solinu je okrunjen kralj Zvonimir, krunom koju mu je poslao papa Grgur VII., što je bila potvrda priznanja kraljevine Hrvatske, a 8. listopada 1871. Eugen Kvaternik pokrenuo je Rakovičku bunu, jedan u nizu pokušaja ostvarenja hrvatske neovisnosti.

Sretan Dan neovisnosti!

Novinari i istraživači